Upozornenie – zavedenie nových metód!


Radi by sme Vás informovali, že Analyticko-diagnostické laboratórium a ambulancie, s.r.o., v snahe poskytnúť Vám čo najlepšie diagnostické služby rozširuje svoju ponuku vyšetrovacích metód o nasledujúce vyšetrenia:

Candida albicans IgA, IgG, IgM

Kandidózy sú veľmi častým ochorením. Najčastejšie sa vyskytujúcim patogénom je Candida albicans, ktorá patrí medzi oportúnne patogény. Tieto patogény sú príčinou ochorenia iba u imunosuprimovaných pacientov s oslabeným imunitným systémom alebo so zmeneným mikrobiómom.

Najčastejšie typy kandidóz sú: kandidóza ústnej dutiny, gastrointestinálneho traktu a kože, pohlavných orgánov a systémové kandidózy (u imunosuprimovaných pacientov s imunodeficitom môžu spôsobiť až smrť).

Aspergillus fumigatus IgA, IgG, IgM

Rod Aspergillus sa zaraďuje medzi huby. Druhy, ktoré u ľudí vyvolávajú choroby sú: Aspergillus fumigatus, A. flavus, A. niger, A. terreus a A. nidulans . Najbežnejším druhom ja Aspergillus fumigatus, ktorý sa vyskytuje v sene, v obilí, v hnijúcich rastlinách a vo vtáčich výkaloch. V dôsledku všadeprítomných druhov Aspergillus je niekedy veľmi ťažké sa rozhodnúť, či je to komenzál alebo pôvodca infekcie. Aspergillus spp. môže spôsobovať chronické infekcie paranazálneho sínusu, oči alebo pľúc.

Rozlišujeme tri typy pľúcnej aspergilózy:

1. Akútna infekcia (bronchiálna pneumónia, pneumónia) – najčastejšie sa vyskytuje u pacientov s neutropéniou, po dlhodobom podávaní glukokortikoidov, u imunosuprimovaných pacientov (po transplantácií orgánov) a u alkoholikov.

2. Saprofytický aspergilom. Aspergilom je konglomerát hýf, hlienu, fibrínu a zápalových buniek vo vzniknutej pľúcnej dutine v dôsledku prekonania napr. tuberkulózy.

3. Alergická bronchopulmonálna aspergilóza – ide o hypersenzitívnu reakciu bronchiálneho systému po vdýchnutí spór. V dôsledku toho začne bronchiálny systém produkovať vysoko viskózne sekréty, ktoré blokujú bronchiálny lúmen. Často sa vyskytuje u pacientov s atopiou, astmou alebo cystickou fibrózou.