Späť

 

 

 

Nebezpečnú boreliózu prenášajú infikované kliešte. Nakazíme sa najčastejšie v období od mája do konca septembra, keď je ešte stále príjemne teplo a týmto živočíchom sa dobre darí. Nachytať ich pritom môžeme kdekoľvek v prírode, ale aj v meste. Ochorenie je nebezpečné v tom, že prvé príznaky môžete pokojne prehliadnuť, pretože si ich môžete zmýliť s iným bežným ochorením. Až po pár týždňoch a niekedy mesiacoch sa môže prejaviť naplno a spôsobiť veľmi nepríjemné komplikácie.

Aby vás mohol kliešť infikovať, musel by byť na vás prisatý aspoň 24 hodín. Preto sa po príchode z prírody odporúča dôsledná prehliadka celého tela. Ak nejakého nájdete, v prvom rade sa ho zbavte. Stáva sa, že kliešťa jednoducho prehliadnete. Borelióza sa najprv prejaví ako malá začervenaná vyrážka v mieste vpichu. Postupne prerastie do veľkého červeného fľaku. Ten sa objavuje do pár dní, no pokojne môže vzniknúť aj do 10 týždňov od infikovania. K tomu sa neskôr pridajú bolesti svalov, vysoká teplota, malátnosť. Príznaky pripomínajú bežnú chrípku. Presne z toho dôvodu sa borelióza v prvom štádiu často podcení, lebo po pár dňoch sa cítite byť zdravý. Pri návšteve lekára je potrebné povedať, že ste mali kliešťa. Lekár podľa symptómov a laboratórneho vyšetrenia dokáže potvrdiť dané ochorenie.

V druhom štádiu sa borelióza začne prejavovať problémami nervového aparátu. Pacient má časté nevoľnosti, môže dostávať závraty, cíti permanentnú únavu, bojuje so zvýšenou teplotou, niekedy sa pridružuje aj búšenie srdca a problémy s koordináciou. Tieto príznaky sa najčastejšie objavujú až v čase zimy, keď choroba naplno prepukla. Najneskôr by mali vzniknúť do pol roka od infikovania. Nie vždy sa však objavia všetky symptómy naraz. Chorí to opäť podceňujú a často kvôli tomu nezájdu ani za lekárom.

V treťom štádiu už borelióza napáda kosti a kĺby. Spôsobuje ich zápal, trvalé bolesti, ale aj zhoršenie zraku. Pripomína taktiež chrípkové stavy. Ochorenie je chronické, môže spôsobiť komplikácie pri chôdzi a v prípade silných bolestí taktiež poruchu psychického stavu.

Neliečená borelióza môže viesť až k smrti. Je preto veľmi dôležité nezanedbávať jednotlivé príznaky a snažiť sa čo najskôr dohodnúť si potrebnú liečbu a nič nepodceňovať.

Ochorenie sa lieči dlhodobo. Budete naň potrebovať užívať antibiotiká alebo v prípade silnejšieho postihnutia organizmu i kombináciu liekov. Pacient musí lieky užívať dovtedy, až pokiaľ nie je choroba úplne vyliečená. Inak sa bude šíriť telom ďalej a musí sa začínať odznova.

Laboratórnu diagnostiku boreliózy a aj monitorovanie liečby poskytujeme aj v ADLA s.r.o.

Kontakt na ambulancie tu