Kloktací test Covid-19: PCR – kloktanie (SARS-CoV-2)


Objednajte sa online

Kým sa na Slovensku podarí imunizovať dostatočne veľkú časť populácie, bude nevyhnutné naďalej dodržiavať protipandemické opatrenia a zachytávať pozitívne prípady pomocou testovania. „Palička v nose“ pri odbere nie je nič príjemné. Raz za čas sa to dá zvládnuť. No pravidelne testovaní ľudia určite ocenia pohodlnejšie kloktacie testy. Gargtest, nový kloktací test, vyvinula skupina vedcov z Ústavu molekulárnej a translačnej medicíny Lekárskej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Test nedokáže prítomnosť vírusu SARS-CoV2 priamo na mieste, ale slúži na odobratie vzorky, ktorá sa následne vyhodnocuje v laboratóriu. Spôsob, akým sa odber vzorky vykonáva, je veľmi jednoduchý a pohodlný. Do priloženej odmerky naberieme 10ml pitnej vody, ktorou si po dobu 20 – 30 sekúnd vykloktáte ústnu dutinu a vypľujete ju do transportnej skúmavky s práškom (ten stabilizuje vzorku s vírusom a zároveň obmedzí rast iných mikroorganizmov). Vzorka musí byť odoslaná do laboratória, kde ju vyhodnotia pomocou metód založených na báze amplifikácie nukleových kyselín ako je už známa metóda tzv. PCR (RT PCR SARS-Cov-2). Pri vyhodnocovaní pozitívneho výsledku dostanete k dispozícii CT/CP hodnotu ako pri výtere.

Kloktací test je jednoduchý, bezpečný a bezbolestný. Zvládne ho každý. Kloktanie je taktiež vhodnejšie pre deti od veku 10 rokov (ak dieťa dokáže kloktať).
Odobratá vzorka je vďaka stabilizačnému prášku v skúmavke nenáročná na transport, nevyžaduje špeciálne chladenie (vydrží pri teplote 4˚C – 30°C).

Odber vzorky kloktaním je rovnako spoľahlivý ako klasický výter nosohltana pomocou výterovej tyčinky. V konečnom dôsledku však prináša mnohé výhody všetkým nám. Keďže testovanie bude ešte nejakú dobu súčasťou našich životov a nenájde sa snáď nikto, komu by bol klasický výter príjemný, prináša tento test neinvazívnu alternatívu. GARGTEST má potrebnú CE IVD certifikáciu zdravotníckeho prostriedku pre použitie v štátoch Európskej Únie.

Odberové miesto pre vyšetrenie COVID-19 PCR nájdete na Vajanského 1, Prešov
(parkovisko, budova AdLa).