Svetový deň tuberkulózy
Svetový deň tuberkulózy (TBC), ktorý si na celom svete pripomíname 24. marca, poskytuje príležitosť zdôrazniť problém, ktorý má dramatické zdravotné, sociálne a ekonomické dôsledky – infekciu tuberkulózou. Súčasné povedomie ľudí o tuberkulóze je stále veľmi nízke, preto o nej treba hovoriť medzi odbornou aj laickou verejnosťou, pretože môže zasiahnuť kohokoľvek a kedykoľvek.
Tuberkulóza, ochorenie spôsobené baktériou Mycobacterium tuberculosis. Najčastejšie postihuje pľúca ( 80% – 90%) a prenáša sa z človeka na človeka vzdušnou cestou – inhaláciou infikovaných kvapôčiek. TBC, ktorá je jednou z 10 hlavných príčin úmrtí na celom svete, je liečiteľná a dá sa jej predchádzať.
Aktívna forma tuberkulózy
Tuberkulóza predstavuje granulomatózne ochorenie, ktoré vzniká v dôsledku infekcie baktériou Mycobacterium tuberculosis. Ochorenie sa v tele vyvíja pomaly, môže trvať niekoľko mesiacov, kým sa prejavia jeho príznaky. Poukazovať na TBC môže ktorýkoľvek z týchto príznakov: slabosť, horúčka, kašeľ, chudnutie.
25% ľudskej populácie má latentnú tuberkulózu
Vzhľadom na dobrý imunitný systém hostiteľského organizmu sa u väčšiny ľudí infekcia týmto mikroorganizmom nevyvinie do aktívnej formy spôsobujúcej TBC. Latentná tuberkulózna infekcia vzniká po usídlení tuberkulóznych mykobaktérií v hostiteľovi. Infekcia má za následok tvorbu špecifických obranných mechanizmov, ktoré zabraňujú množeniu usídlených a prežívajúcich tuberkulóznych mykobaktérií. Ochorenie prebieha asymptomaticky, čiže nie je možné ho detegovať bežnými diagnostickými metódami. Latentnú infekciu možno preukázať imunologickými testami, ktoré sú zamerané na obranné mechanizmy hostiteľa.
![](https://www.adla.sk/images/pluca.jpg)
Diagnostika latentnej tuberkulózy
Doterajšie metódy detekcie prítomnosti M. tuberculosis sa zameriavali na prítomnosť aktívnej formy ochorenia. V snahe priniesť nové poznatky v tejto oblasti boli vyvinuté nové testy, zameriavané na uvoľňovanie cytokínu IFN-γ (interferón-gama), ktorý poukazuje na infikovaných jedincov.
V laboratóriu AdLa sa zameriavame na diagnostiku latentnej tuberkulózy vo forme IGRA (Interferon Gama Release Assay) testov. Tieto testy slúžia na diagnostiku latentnej tuberkulózy a sú založené na dôkaze a následnej kvantifikácii IFN-γ. Ten je produkovaný antigén-špecifickými efektorovými T-lymfocytmi infikovaného jedinca po stimulácii mykobakteriálnymi antigénmi. Prítomnosť týchto cytokínov je detegovaná pomocou imunologickej metódy ELISA v prípade QuantiFERON-TB testu alebo metódou ELISPOT v prípade T.SPOT testu, ktoré majú okrem vysokej špecifickosti aj vysokú citlivosť.
Včasnou diagnostikou môžeme odhaliť alebo predísť prípadnému prechodu na aktívnu formu ochorenia. Včasná diagnostika latentnej tuberkulózy a okamžité zahájenie profylaktickej liečby môžu zabrániť rozvoju ochorenia. Predovšetkým sa jedná o pacientov, ktorí podstupujú
imunosupresívnu liečbu. U týchto pacientov je súčasťou rutinného vyšetrenia i sledovanie prítomnosti latentnej tuberkulóznej infekcie. Latentná tuberkulóza môže byť podávaním biologických preparátov reaktivovaná, čo v laboratórnej praxi znamená konverziu prvotne negatívneho výsledku IGRA testu na pozitívny.
Tuberkulóza na Slovensku a na Ukrajine
V Slovenskej republike je najrizikovejšou oblasťou s najvyšším výskytom TBC za rok 2020 oblasť východného Slovenska, t.j. Prešovský kraj a Košický kraj, čo činí približne 5 prípadov na 100 000 obyvateľov a najnižší výskyt zaznamenávame v Banskobystrickom a Nitrianskom kraji – 1 prípad na 100 000 obyvateľov. V roku 2020 boli v Slovenskej republike hlásené 4 prípady úmrtia na TBC. Úspešnosť liečby je vysoká vďaka najnovším diagnostickým metódam a správnej ambulantnej starostlivosti.
![](https://www.adla.sk/images/graf.jpg)
Podľa údajov WHO má Ukrajina 4. najvyššiu mieru výskytu TBC spomedzi 53 krajín európskeho regiónu WHO, pričom v roku 2020 bolo zaregistrovaných necelých 18 000 nových prípadov TBC. Zatiaľ čo miera výskytu TBC na Ukrajine za posledných 15 rokov výrazne klesla – z viac ako 127 prípadov na 100 000 ľudí v roku 2005, na 42 prípadov na 100 000 ľudí v roku 2020, prevalencia TBC, ako aj úroveň úmrtnosti zostávajú v krajine vysoké. Rezistentná forma TBC (DR-TB) zostáva v krajine hrozbou pre verejné zdravie. Hodnoty sa považujú za vysoké v porovnaní s inými krajinami v regióne.
LITERATÚRA:
1. Solovič I., Klimentová Z.: Latentná tuberkulózna infekcia a biologická liečba. Via practica 2013, 10 (3–4).
2. Frieden T.R., Sterling T.R., Munsiff S.S., Watt C.J., Dye C .: Tuberculosis. Lancet 2003, 362:887 – 899.
3. Solovič I.: Spoločné vyhlásenie TBNET – Riziko vzniku tuberkulózy pri liečbe TNF antagonistami. Stud. Pneumol. Phtiseol., 71, 2011, č.1, s. 15 – 21.
4. WHO. World Tuberculosis Day: supporting Ukraine in scaling up TB diagnosis and treatment. 2022.
https://www.euro.who.int/en/countries/ukraine/news/news/2021/3/world-tuberculosis-day-supporting-ukraine-in-scaling-up-tb-diagnosis-and-treatment
5. Úrad verejného zdravotníctva. Informačný leták pre osoby s latentnou TBC infekciou (LTBCI). 2014.
https://www.lenus.ie/bitstream/handle/10147/565677/Slovakian+Information+for+People+with+LTBI.pdf;jsessionid=FC45A95741520DB9EEFE2836C0087270, sequence=9
6. NCZI. TUBERKULÓZA. 2021. https://www.nczisk.sk/Statisticke_vystupy/Tematicke_statisticke_vystupy/Tuberkuloza_ine_choroby_dychacej_sustavy/Tuberkuloza/Pages/default.aspx