Čo je COVID-19 (koronavírus) ?


Koronavírus COVID-19 patrí do rodiny vírusov, ktoré môžu spôsobovať choroby, ako je napríklad bežná nádcha, ťažký akútny respiračný syndróm (SARS) a respiračný syndróm na Blízkom východe (MERS). V roku 2019 bol identifikovaný nový koronavírus, ktorý spôsobil prepuknutie choroby v Číne, odkiaľ sa vírus rozšíril do celého sveta.

Vírus je teraz známy ako koronavírus 2 spôsobujúci ťažký akútny respiračný syndróm (SARS-CoV-2). Ochorenie, ktoré spôsobuje, sa nazýva COVID-19 (z angl. CoronaVirus Disease 2019). V marci 2020 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila prepuknutie choroby COVID-19 za pandémiu.

Skupiny verejného zdravia vrátane Centier pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v USA monitorujú pandémiu a zverejňujú aktualizácie na svojich webových stránkach. Tieto skupiny tiež vydali odporúčania na prevenciu a liečbu choroby.

Príčiny ochorenia COVID-19

Nie je jasné, aký nákazlivý je nový koronavírus. Údaje ukázali, že sa šíri z človeka na človeka medzi osobami, ktoré sú v tesnom kontakte (do 2 metrov). Vírus sa šíri kvapôčkami, pri kýchaní kašľaní alebo hovorení.

Môže sa tiež šíriť aj dotykom, ak sa osoba dotkne povrchu infikovaným vírusom, a potom sa dotkne svojich úst, nosa alebo očí.

Rizikové faktory

Rizikové faktory ochorenia COVID-19 zahŕňajú:

  • Nedávne cestovanie alebo pobyt v oblasti s pokračujúcim šírením ochorenia COVID-19 podľa CDC a WHO
  • Blízky kontakt s niekým, u koho bolo potvrdené ochorenie COVID-19 – napríklad v prípade, ak sa o infikovanú osobu stará rodinný príslušník alebo zdravotnícky pracovník

Komplikácie

Aj keď väčšina ľudí s ochorením COVID-19 má mierne až stredne ťažké príznaky, u niektorých ľudí môže toto ochorenie spôsobiť vážne zdravotné komplikácie. Starší pacienti alebo ľudia s existujúcimi chronickými zdravotnými problémami sú vystavení väčšiemu riziku vážneho ochorenia COVID-19 .

Komplikácie môžu zahŕňať:

  • zápal pľúc,
  • zlyhanie viacerých orgánov.